Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że twój telefon robi się gorący? Jeśli tak, jest to zapewne efekt przegrzania. Co wtedy zrobić? Ten artykuł pomoże Wam znaleźć kilka prostych rozwiązań tego problemu.

Przegrzany telefon to zazwyczaj efekt tego, że w tym samym czasie przebiega równocześnie kilka procesów – w szczególności gdy niektóre aplikacje, takie jak GPS albo zbyt wysoka jasność ekranu przepracowują procesor lub baterie, które mają tendencję do szybkiego ogrzewania się. Jeśli chcesz ochłodzić swojego smartfona albo zapobiec przegrzewaniu w przyszłości spróbuj kilka z tych szybkich rozwiązań:

1. Daj mu oddychać

Pomyśl o swoim telefonie jak o osobie. Tak samo jak ludzie, twój telefon potrzebuje przestrzeni by oddychać. Postaraj się nie trzymać go przez dłuższy okres czasu w kieszeni czy pod poduszką, w szczególności gdy jest już nagrzany. O tym że zasypianie z telefonem pod poduszką nie jest dobrym pomysłem przekonała się pewna 13-latka z północnego Texasu. Dziewczynka obudziła się w środku nocy, gdy poczuła, że coś się pali. Dzięki Bogu jej bezmyślny wyczyń zakończył się tylko spaloną poduszką i zniszczonym Samsungiem, a nie pożarem.

2. Wyłącz aplikacje których nie używasz

Jeśli masz włączoną aplikację która wymaga dużej pracy procesora albo kilka aplikacji w tym samym czasie – zamknij je jak najszybciej. Daj swojemu telefonowi trochę czasu na odpoczynek, niech ochłonie zanim zaczniesz go używać ponownie.

3. Trzymaj telefon z daleka od źródeł ciepła

To może wydać się oczywiste, ale bylibyście zaskoczeni jak często zapominamy o tym że nasz telefon jest w pobliżu źródeł ciepła. Oto przykłady: ładowanie telefonu w pobliżu grzejników, używanie telefonu w słońcu, zostawianie go na ręczniku na plaży w pełnym słońcu. Bądź świadomy temperatury telefonu, i rozglądaj się za innymi źródłami, które mogą przyczyniać się do nadmiernego generowania ciepła.

4. Wyłącz niektóre funkcje swojego telefonu

Przede wszystkim wyłącz WIFI (jeśli nie używasz oczywiście), włączone wifi nieustannie pracuje w tle ponieważ próbuje wyszukać dostępne sieci.

Dobrą praktyką może też być wyłączenie automatycznego sprawdzania wiadomości kont pocztowych. W szczególności jeśli otrzymujesz dużo maili. I tak pewnie często sprawdzasz swoją skrzynkę, więc pozwól wiadomościom ściągnąć się na telefon w momencie sprawdzania skrzynki, a nie przez cały czas mieć aktywne sprawdzanie wiadomości w tle.

Warto też od czasu do czasu wyłączyć wszystkie aplikacje. Często wyjście z aplikacji do pulpitu nie oznacza zamknięcia aplikacji.

Przegrzewanie się telefonu nigdy nie jest zabawne. Mamy nadzieję, że z tymi prostymi rozwiązaniami, o których często zapominamy uda wam się zadbać o swój telefon. Jeśli nie przyniosą jednak zamierzonego rezultatu to prawdopodobnie najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Nie chcesz przecież jeszcze bardziej zniszczyć telefonu, próbując ryzykownych metod naprawy.